E-SPOR NEDİR?

E-Spor online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır. Elektronik spor, dünyanın dört bir yanından kişilerin internet aracılığıyla buluşup oyun oynayabileceği ya da belli zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri bir spor olarak tanımlanabilir. Diğer spor müsabakalarındaki gibi e-Spor müsabakalarında da kişiler veya takımlar karşı karşıya getirilir ve çeşitli yeteneklerinin konuşacağı, oyunu izlemesi ve yapması keyifli bir ortam oluşturulur. Diğer sporlardaki gibi hem fiziksel hem de zihinsel çaba ve beceri gerektirir.

Spor endüstrisinin en öncelikli ürünlerinin başında gelen spor etkinlikleri, dijitalleşen ve çeşitlenen medya platformları ve spor dışı sektörlerin sürekli artan yatırımları sonucunda radikal dönüşümlere uğruyor.  Geleneksel seyir sporlarındaki gelişmeler ile yeni neslin e-spora yönelik ilgisi endüstride bütünsel bir dönüşümü beraberinde getiriyor. 

Dünya E-Spor Zaman Çizelgesi

  • Fizikçi William Higinbotham, 1958’de ilk video oyununu buldu.
  • En eski video oyunu 19 Ekim 1972 tarihinde Stanford Üniversitesi’nde düzenlendi.
  • 1980’de Atari tarafından düzenlenen Space Invaders Turnuvası ile e-sporun temeli atıldı.
  • 90’lı yılların başında internet ağının gelişmesiyle birlikte video oyunlarının yükselişi başladı.
  • İlk e-spor etkinliği 1997’deki Quake Turnuvası ile gerçekleşti.
  • 2003 yılında Türkiye’nin ilk ve e-spor takımı kadrosuyla sahaya çıktı.
  • 2005 yılında birçok firma büyüyen bu pazara yatırım yapmaya başladı. Dünyaca bilinen oyunlar milyon dolarlık ödüllerle insanları cezbetmeyi başardı.
  • 2016 yılında Türkiye’nin e-sporda adını duyurduğu en önemli turnuva olan Counter Strike Turnuvası yapıldı. Türkiye, 2016 yılında düzenlenen turnuvada dünya şampiyonu oldu.
  • 2018 yılına gelindiğinde, Türkiye Elektronik Sporlar Federasyonu (TESFED) faaliyetleri başladı.

E-Spor Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk çıkış noktası 70’li ve 80’li yıllarda atariler ve konsollu oyunlarla ortaya atılan e-Spor, sonrasında daha teknolojik olan playstationlar ile desteklendi. Son yıllarda teknolojideki gelişmelerle birlikte, bilgisayar ya da mobil cihazlarda oyunların oynanabilmesi, daha heyecanlı ve rekabetçi bir ortamın oluşması ile bu fikir hayata geçmiş oldu.

Günümüzde ise…

2000’li yıllarda büyük ivme yaşadı

2000‘li yıllara girdiğimizde E-Spor dünyası ciddi bir ivme kazandı. Dünya Siber Oyunları ve Elektronik Sporlar Dünya Kupası gibi turnuvalara ev sahipliği yaptı. Bunu daha sonra 2002 yılındaki Major League Gaming lansmanı izledi. MLG, bugün E-Spor’da dünyanın en önde gelen ev sahiplerinden birisi olarak kabul görüyor.

Fortnite Dünya Kupası’na 100 milyon dolar ayrıldı

Şimdi E-Spor dünyasında her zamankinden daha fazla para var. 2019 Dota 2 International ve 2019 Fortnite Dünya Kupası için ödül havuzu 30 milyon doları aştı. Unreal Engine oyun motorunun yapımcısı Epic Games, Fortnite Dünya Kupası’na yönelik 100 milyon dolar ayırdı.

16 yaşındaki profesyonel Fortnite oyuncusu Kyle ‘Bugha’ Giersdorf son turnuvada 3 milyon dolar ödül kazandı. Bu da sektörde oldukça fazla paranın döndüğünü gösteriyor.

Hangi Oyunlar E-Spor İle Oynanabilir?

Bu platformda da oynanabilen en bilindik oyunlardan bazıları; League of Legends, Fifa, Hearthstone, PUBG, Fortnite, Wolfteam, Valorant, Zula Overwatch, Dota 2 ve Counter Strike: Global Offensive.