MANAS Esports & Gaming Center

OYUN VE MUTFAK BİR ARADA…

2000 yılında internetin tüm dünyayı etkisi altına almasıyla beraber oyun sektörü bir hayli önem kazanmıştı.

Bu gözlemlerimiz sonucunda oyun salonları için kurulum alanına yönelerek, 2007 yılında arge amaçlı açtığımız ilk internet kafemizde en iyi alt yapıları hazırlayan ve sektör için ilk otomasyonları yapanlardan olduk.

İnternet Kafeciliğin disk maliyetlerinin artması ve oyunları anlık yükleyememelerinden sallantıda olduğu bu dönemlerde kendi Oyun Server sistemimizi geliştirmekteydik. Aynı dönemde İnternet Kafeleri gezen Oasis Games oyun pazarlamacısı Wokan XU tesadüfen bir internet kafede çalışanımıza denk gelerek projemizi deneyimlemiş, Netkafem’i hayata geçirmelerine vesile olmuştuk.

By Manas Çin’e giderek ünlü oyun firması olan Oasis Games ortaklığıyla projeyi Türkiye’ye kazandırmıştır. Bu durum ülkenin disksiz sistemleri daha fazla kabullenmesini sağlayarak sektörün çağ atlamasını sağlamıştır.

By Manas Türkiye’yi internet kafecilikten dönüştürme çabalarında bulunan, E-Spor merkezlerine destek hizmeti veren, kafelere bakım anlaşmasını getirmeyi başararak alanındaki ilk girişimci olmayı başarmıştır. Bu sayede yüksek kazançlar elde eden yeni bir sektör yaratmıştı.

Çin’li ortaklarımızla yaptığımız planlamada ağımızı genişletme amaçlı sektörde maddi güç olduğunu fark etmelerini sağlayarak önce rakiplerimizin sayısını arttırmayı hedefledik. Bu sayede yaklaşık 200 meslektaşımızı kurulum alanına yönelmesini sağlamayı başardık. Daha sonra sistemede dahil olmalarını sağlayarak ülkenin en güçlü destek ağını kurmayı planladık.

2018 sonunda Oasis Games Netkafem projesini en iyi döneminde devretmesiyle yavaş yavaş piyasadan geri çekilme kararı almamıza neden olmuştur.

Yaptığımız araştırmada tüketici iç görüleri anketi kapsamında oyuncuların oyun oynarken düzenli olarak yiyecek ve içecek tüketmeleriyle ilgili sorular da dahil olmak üzere bir çok yeni konu eklenmiştir. Tam 30 pazar yeri yani 30 ülke anket sonucunda oyuncuların büyük çoğunluğu (%80) oyun oynarken düzenli olarak yiyecek veya içecek tüketiyor.

Türkiye’nin ilk yiyecek ve içecek ağırlıklı internet kafesini 2009 yılında açarak ayda yaklaşık 100.000 dolar ciroyla sektöre olan bakış açısını değiştirmeyi başardık.

By Manas projeleriyle Birkaç başarılı girişimciyede ilham olmuş ve sektörün ayakta durmasını sağlayarak yüzlerce insana istihdam sağlamış, internet kafeciliğin girişimcilerinde desteğiyle daha modern hale gelmesini başarmıştır.

Pandeminin internet kafelere verdiği zarardan dolayı bir bir kapanmaları sektörün yeniden bittiği izlenimine neden olmuştur.

Bu minvalde By Manas 2021 yılında Dünyada ilk ve tek olmaya aday projede, Avrupa’nın ilk E-Spor Restoranı’nı tescillemiştir. Projede zarar etme ihtimaline yer vermeyen ve amorti süresini 12 Ay – 18 Ay olarak hedefleyerek 100 bilgisayarla 500 bilgisayar cirosu nasıl çekilir adlı çalışmayla sektöre yeni bir vizyon daha kazandırmıştır. Yenilikçi bakış açısı ve geleceğin nabzını yakalayan By Manas yatırımcılara rekabetsiz bir ortam sunuyor.

Yerli üretim, helal kesim olan farklı lezzetlere sahip geleneksel fast food algısını değiştiren mutfağımıza güvenerek, alanında Dünyada işletmesine Yiyecek salonu ve paket servisini dahil eden ilk kuruluş olmaktan onur duyuyoruz.

By Manas “Z” kuşağının Ülkedeki 2. Evi olmayı hedefleyen tasarım ve içerikle yeni bir sektör, yeni bir pazar alanı oluşturmuştur.

Bu güçlü proje yakında tüm Türkiye ve Avrupa’da bilinen bir marka haline gelmeyi hedeflemektedir. Franchise ve Manas E-Spor Kulübü hazırlıklarıda hızla devam etmektedir.

Muhammed Ali Nas
Manas Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı